Kurye Her Sokağı Bilebilir Mi?

Kurye Her Sokağı Bilebilir Mi?

Teoride bilmesi gerekir. Sonuçta mesleği gereği kurye, pratik olmalı yer ve yol bilmelidir. Ülkemizde kurye deyince akla hemen motora binen ve oradan oraya giden muhtemelen kask takmayarak güvenlikli motorcu kıyafetleri giymeyeb ekseriyet ile genç erkekler gelmektedir. Ancak, neredeyse bu mesleği 20 yıldır yapan emektar kuryeler mevcuttur. Her ne kadar insanlar bu iki karakteri ayırt edemeyerek aynı kefeye koyse ise işin aslı öyle değildir. Malumunuz bir süredir ülkemizin kargo sektöründe üst sıraları hedefleyen markalardan birinin reklamların da bu konu irdeleniyor. Reklamın kahramanı hepimizin yakından tanıdığı Naim Süleymanoğlu’ndan sonra ülkemize dünya şampiyonluğunu kazandırmış Kenan Sofuoğlu ile rol icabı genç kargo elemanı.

van_1

İlk önce şunu belirtmekte fayda var. Kurye’lik ile kargoculuk her ne kadar aynı sektörde olduğu düşünülse ve bir gönderiyi bir yerden başka bir adrese teslim etmek esasına dayansa da önemli bir fark ile birbirinden ayrılması gerekmektedir.  Kurye, anlık teslimatları hedefleyebileceği gibi yani alınan gönderinin aynı gün ve hatta bir kaç saat içerisinde teslim edilmesi esasına dayanmaktadır. Birde aynı şehirde olması gerekmektedir. Aynı şehirde iki nokta arasında ki km yani bölgeler geçerli ölçüdedir. Motosikleti kullanan insanın taşıyabileceği çanta içerisinde taşınan yada taşınabilecek gönderiden bahsediyoruz elbette ki. Dolayısıyla taşınacak emtiayı bir insan taşımaktadır.

Gönderiyi veren kişi ise sadece sokak ismini söylemez, telefon numarasını, şehri, ilçeyi, semt yada mahalleyi en sonunda sokak ismini belirtir. Zaten hiçbir kargo şirketi bu bilgilerden bir tanesi eksik olursa gönderiyi almamaktadır. Dolayısıyla bir şekilde aynı isimden bir tane ilçe, o ilçede aynı isimden bir tane mahalle ve o mahallede de en fazla 3 tane aynı isimde sokak yer almaktadır.  Kargo dağıtımları bölgesel olduğu ve adres kriterlerine göre filtre edilerek ertesi gün teslim edildiği için ülkedi binlerce aynı isimli sokağı kargocu arkadaşın bilmesine gerek yoktur.

İşte burada da fark ortaya çıkmaktadır. Gönderiyi aldığı anda adresi okur. İlçeyi ve mahalleyi büyük ihtimalle biliyor olduğu için sokak hakkında da fikir yürütmektedir.  Adresten çıkarak motora geldiğinde halan sokağı hatırlamadı ise çantaya evrağı koyarak kapağı kapatırken biraz zaman kazanmaktadır. Yine netice de alamaz ise operatörden yardım ister veya teknolojiyi kullanarak navigasyon aleti ile nokta atışı yapabilir.